Έναρξη με νίκη ουσίας για τον ΑΟ Τρίκαλα

Ο αγώνας του ΑΟ Τρίκαλα με τον Πανελευσιανιακό δεν είχε μόνο το άγχος της πρεμιέρας, αλλά και το χαρακτήρα του ντέρμπι, έτσι το 1-0 για τους παίκτες του Τάκη Ρούσσα – Στέλιου Αρσένου ήταν πραγματικά πολύτιμο.
Στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής η τρικαλινή ομάδα ξεκίνησε με νίκη και βέβαια άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο πλάι του ΑΟΤ. Με την υπόσχεση βέβαια ότι τα καλύτερο είναι μπροστά!
Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέμρπι, αλλά δυστυχώς ο τραγικός αγωνιστικός χώρος δεν επέτρεψε να γίνει παιχνίδι αξιώσεων.
Ο αγώνας
Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 12’ ο Μπούσης έπιασε σουτ για να διώξει ο Γρηγοριάδης.
Ενώ στο 36’ το φάουλ του Λώττα βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκλότσο. Στο 37’ σουτ του Κρητικού και πάλι ο Γρηγοριάδης αντέδρασε.
Ενώ στο 39’ το φάουλ του Μακρυγιάννη δεν αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του ΑΟΤ.
Στην επανάληψη ο ΑΟΤ με Κορέλα αντί Αλεξίου στον χώρο του κέντρου στην επανάληψη μπήκαν πιο ζωηρά απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Πανελευσινιακός ήταν αυτός που έχασε μεγάλη ευκαιρία με την σέντρα. Ο Μίσκου έκανε το πλασέ και ο Παπακώστας έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα περάσει την γραμμή!
Στο 50’ ο Γιοκέ έκανε μία εκπληκτική κούρσα από τα αριστερά και έβγαλε την σέντρα για το κεφάλι του Κουτσιανικούλη που βρήκε την μπάλα που στην συνέχεια βρήκε και τον Κουσκουνά που με νέα κεφαλιά σημείωσε το 1-0!
Στην συνέχεια ο ΑΟΤ έλεγχε απόλυτα το ρυθμό και στο 82΄ο Κουτσιανικούλης έκανε το σουτ με τη μπάλα να μην βρίσκει στόχο. Ενώ στο 95’ ο Γιόκε έπιασε το σουτ για να φύγει η μπάλα από τα χέρια του τερματοφύλακα σε κόρνερ.
Την αναμέτρηση ανάμεσα στον ΑΟΤ και τον Πανελευσινιακό «σφύριξε» ο κ. Κουτρομάνος απο την Καρδίτσα με βοηθούς τους συντοπίτες του κ.κ. Γιοβάνη, Καλογριανίτη. Έδειξε κίτρινες κάρτες στους Λώττα, Ριζογιάννη, Τσιαφίτσα των Τρικάλων και Μπούση της Ελευσίνας.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
AO Τρίκαλα (Τάκης Ρούσσας – Στέλιος Αρσένος):  Γρηγοριάδης, Σανδραβέλης, Νιάρος, Ριζογιάννης, Θεολόγου, Παπακώστας, Κουτσιανικούλης, Γιοκέ, Κουσκουνάς (90+ Κοντογεώργος), Λώττας (63’ Τσιαφίτσας), Αλεξίου (46΄Κορέλας)
Πανελευσινιακός  (Ανδρέας Σκέντζος): Γκλότσος, Αρναούτογλου, Κοτσώνης, Βοσνακίδης, Τεγούσης (67’ Γεμιστός), Μίσκου, Μπούσης, Κρητικός, Μακρυγιάννης, Μουστάκης (74’ Κακοσίμος), Μακρίδης.